Zmiana terminu biegu na 15 sierpnia 2021


Z uwagi na pandemię koronawirusa oraz obowiązujące regulacje prawne decyzją organizatorów ogólnopolskich IX edycja Tropem Wilczym. Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych zostaje przełożona na 15 sierpnia 2021 roku.

W związku z tym wydłużamy zapisy na bieg do dnia 6 sierpnia 2021 a jeżeli ktoś z osób opłaconych na przemyską edycję biegu nie może w tym terminie wystartować, bardzo prosimy o kontakt mailowy celem skreślenia z listy i zwrotu wniesionej opłaty pkb.przemysl@gmail.com

Poniżej treść oficjalnego komunikatu organizatorów ogólnopolskich:

Drodzy!

Dziękujemy Wam bardzo za liczne komentarze, odzew i wsparcie jakie niesiecie w tych trudnych chwilach. Wiemy i rozumiemy, że wielu z Was ma wątpliwości i pytania związane z przeniesieniem daty biegu na 15 sierpnia, więc postanowiliśmy przybliżyć Wam powody naszej decyzji.

Dotyczyła ona bowiem nie tylko biegu w Warszawie, ale także biegów lokalnych. Niestety większość organizatorów lokalnych nie otrzymała zgody na wynajem obiektów potrzebnych do organizacji biegu. Z organizacji w terminie majowym musiało zrezygnować wielu inicjatorów biegów dużych i średnich, a jeśli organizatorami były szkoły – zdalne nauczanie również wielu z nim przeszkodziło w realizacji projektu.

Co ważne, dostaliśmy też wiele sugestii od biegaczy z prośbami, aby nie łączyć realizacji biegu z okresem szczepień, gdyż wiele osób celowo alienuje się w tym czasie z wydarzeń społecznych, by naturalnie zminimalizować ryzyko zachorowania. Takie zachowawcze postawy wpływały też na frekwencję. Najważniejszym powodem przesunięcia była nasza wspólna troska o Wasze bezpieczeństwo, którym przy wysokiej skali zakażeń ryzykować nie możemy.

Rozważaliśmy różne opcje nowego terminu, szeroko je konsultując i sugerując się opiniami organizatorów lokalnych. Słuszne uwagi o tym, iż termin czerwcowy nie gwarantuje niezbędnej do realizacji biegu minimalizacji obostrzeń spowodowały jego odrzucenie. Termin wrześniowy nie spotkał się z kolei aprobatą większości organizatorów lokalnych jako niepewny i zbyt odległy, a wielu regionach zaplanowano już eventy związane z obchodami licznych wydarzeń wrześniowych. Termin ten też nie został też zaakceptowany przez Mecenasów i Partnerów projektu Tropem Wilczym.

Najlepszym rozwiązaniem było połączenie Tropem Wilczym z wydarzeniem tematycznie bliskim, angażującym lokalne środowiska. 15 sierpnia jest właśnie takim dniem. Bieg może być elementem obchodów Święta Wojska Polskiego, a pomocną w organizacji tego dnia może być współpraca z lokalnymi garnizonami. Święto Wyklętych jest świętem polskiego wojska, bohaterów noszących polski mundur – dla wielu z Państwa połączenie świętowania dwóch wydarzeń w jednym dniu jest sporym ułatwieniem. Święto Niezłomnych bohaterów naturalnie wplata się również w uroczystości dożynkowe i daje szansę na piękne podkreślenie znaczenia ofiary bohaterów walczących o wolną polska ziemię – dziś tak obficie opłacającą swoimi płodami. Dla wielu z Państwa połączenie biegu ze świętem Maryjnym jakie mamy 15 sierpnia będzie też okazją do podkreślenia znaczenia Maryi jako wybranej przez Niezłomnych patronki ich cnót, wielu z nich nosiło zawsze przy sobie właśnie Maryjne ryngrafy.

Liczymy na zrozumienie i wierzymy, że uda nam się spotkać na starcie 15 sierpnia w całej Polsce (i nie tylko!).

https://www.facebook.com/TropemWilczym/posts/1864704703704964